تبلیغات
Web Legion's S.H.Hosseini - سیستمX

Web Legion's S.H.Hosseini - سیستمX

سیستمX
سیستمX,

جستجوگر سایت

سیستمX

با فعالیت کنگره۶۰ در امر درمان اعتیاد دایرة المعارف واژگان این حوزه تخصصی دستخوش تغییرات وسیعی گشت.این تغییرات ناشی از جهشی بود که دنیای تاریک اعتیاد را باچالشی بزرگ روبروساخت.

Xاز کاراکتر خاصی در دنیای علم برخورداراست و به نوعی معرف ابعاد مجهول هر نظریه و یا تئوری میباشد.

به جرات می توان گفت این موضع اگر نگوییم مهمترین ، یکی از مهمترین دستور جلسات کنگره 60 می باشد . در بعد وسیع تر این موضوع مهمترین مسئله و پارامتری است که در مقوله درمان اعتیاد مطرح می شود . موضوع مواد شبه افیونی  یکی از شاهکارهای  خلقت خداوند و یکی از پیچیده ترین بخش های فیزیولوژی موجودات است . هنوز این موضوع از نقطه نظر دانش پزشکی به سطحی نرسیده است که علم پزشکی از آن شناخت کافی داشته باشد و به همین دلیل در کنگره 60 به آن سیستم ایکس X گفته می شود .موضوع مواد شبه افیونی بدن و مخدر های طبیعی بدن برای اولین توسط دانشمندی به نام هیوجس کاسترلیز Hu

ghes Kosterlizدر سال 1975 میلادی مطرح گردید . او و همکارانش پس از آزمایش های متعدد بر روی مغز حیوانات و انسان متوجه وجود مخدر طبیعی در مغز و دستگاه های عصبی شدند . در آن موقع آنها توانستند 12 نوع از این مواد را شناسایی کنند و در قالب سه دسته یا خانواده : انکفالین ، اندورفین و دینورفین نامگذاری کنند. آنها به طور کلی به این مواد Endorphine)   ( یا مورفین درونی می گفتند . واژه اندورفین نشان دهنده همین موضوع استMorfin-Endogenous . از آن زمان تاکنون دانشمندان توانسته اند شمار زیادی از مخدرهای طبیعی بدن را شناسایی کنند تاجایی که اکنون بیش از 250 نوع از این مواد شناسایی شده اند . از مهمترین این مواد می توان به اپیورفین در بزاق دهان ، استیل کولین ، نوراپینرفین ، دوپامین و سروتونین اشاره کرد . در حال حاضر این موضوع یکی شاخه های مهم دانش پزشکی است تا جایی که رشته ای تحت عنوان نورولوژی Neurology، انحصاراً برای شناخت این بخش از دستگاه عصبی به وجود آمده است.

و اما موضوع اصلی این است که با وجود این که 34 سال از شناسایی این مواد توسط دانش پزشکی می گذرد ، هنوز علم پزشکی متوجه اهمیت این موضوع در مسئله اعتیاد و درمان آن نشده است . در حال حاضر در هیچ کجای دنیا در مسئله درمان اعتیاد به اهمیت این سیستم و نقش حیاتی آن در درمان اعتیاد پی نبرده اند . هنوز نمی دانند که مصرف مواد مخدر در قسمت جسم و فیزیولوژی ، دقیقاً این سیستم را هدف می گیرد و از کار می اندازد . هنوز هم در بسیاری از متدهای درمانی ، از روش های کوتاه مدت سم زدایی و سایر روش هایی که فقط نام علمی دارند ، استفاده می شود . هنوز هم متخصصین حوزه اعتیاد در تمام دنیا در طول فرایند درمان اعتیاد ، به تنها چیزی که کوچکترین توجهی ندارند ، مسئله از کار افتادن سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی در اثر مصرف مواد و چگونگی راه اندازی آن است . در حالی که این موضوع مهمترین پارامتر در درمان اعتیاد به هر نوع ماده مخدر است . این موضوع را با ایمان و جرات تمام می گوییم که پایه گذار و موسس کنگره 60 و مبتکر روش درمان تدریجی اعتیاد ( DST ) یعنی آقای مهندس حسین دژاکام برای اولین بار در طول تاریخ بشر ، پی به نقش حیاتی این سیستم در چگونگی اعتیاد و درمان آن بردند و برای اولین بار در دنیا ( 1376-1997) اعلام کردند که مهمترین تخریب براثر مصرف مواد مخدر در قسمت جسم و فیزیولوژی ، از کار افتادن سیستم تولید کننده مخدرهای طبیعی است و بر همین اساس صورت مسئله اعتیاد و مثلث درمان اعتیاد را ترسیم نمودند . ایشان در ادامه با تاسیس کنگره 60 ، پروتوکل درمان اعتیاد با روش درمان تدریجی یا کاهش پله ای مصرف ( DST ) را تنظیم و به جهانیان عرضه نمودند . به عقیده ما این رویداد یک کشف علمی بزرگ است . هر چند هنوز کسی متوجه اهمیت و بزرگی این کشف نشده است ، اما مطمئن هستیم که در آینده طور دیگری به این رخداد توجه خواهد شد زیرا اثر حکم ، همیشه در حال حیات قاضی به واقعیت بزرگ جلوه نمی نماید .

برای اینکه به سوال شما جواب بدهیم ابتدا بایستی کمی سیستم عصبی انسان را بشناسیم ، البته من پزشک نیستم و خودهم هم چیز زیادی در این مورد نمی دانم اما چیزهایی را که یادگرفتم می گویم.

به طور کلی دستگاه عصبی انسان را به دو بخش تقسیم می کنند . اعصاب مرکزی و اعصاب محیطی ، اعصاب مرکزی با CNS شامل مغز و نخاع است . مراکز فرماندهی و کانال های مهم ارتباطی جسم انسان در این بخش متمرکز است .

از آنجایی که این بخش ها یعنی مغز و نخاع اگر آسیب ببینند دیگرترمیم و بازسازی نمی شوند، بنابراین شدیدا از آنها محافظت می شود ، مغز در محفظه استخوانی بسیار محکمی تحت عنوان جمجمه محافظت می شود ، نخاع نیز در کانالی  که از وسط ستون فقرات عبور می کند نگهداری و محافظت می شود .

 

                                                      

 

 دوستانی که با قصابی آشنایی دارند می دانند که خُرد کردن ستون فقرات گوسفند با کارد و چاقو امکان پذیر نیست ، حتما ساتور می خواهد ، تازه اگر آماتور باشیم با ساتور هم نمی توانید کاری از پیش ببرید ، این محافظت شدید از نخاع برای این است که آسیب نبیند ، زیرا خدای نکرده اگر آسیب ببیند انسان فلج می شود و ترمیم هم نمی شود .


اعصاب محیطی به تمامی رشته های عصبی گفته می شود که از نخاع  جدا می شوند و تمامی بدن را در بر می گیرند و در همه جا هستند و کار آنها انتقال پیام ها از مغز و نخاع به تمام اعضای بدن و همینطور برگشت پیام ها از اعضا به نخاع و مغز .

این رشته های عصبی از سلول هایی تشکیل شده اند که به آن ها نرون گفته می شود . نرون ها  تشکیل دهنده و به و جود آورنده رشته های عصبی هستند . این نرون ها برای اینکه یکدیگر را خبر کنند و یا پیامی را به نرون کناری برسانند ، فکر می کنید چه کاری می کنند ؟

این سوال مهمی است که آنها با توجه به این که از هم جدا هستند چگونه به یکدیگر پیام می دهند و یکدیگر را خبر می کنند . آنها برای این کار  یک سری مواد شیمایی از خود ترشح می کنند که این مواد در فضای بین سیناپسی یا همان فاصله  بین نرون ها حرکت می کنند و از نرونی به نرون دیگر می رسند . نرون بعدی این مواد را جذب می کند و در واقع پیام را در یافت می کند . به این مواد در اصطلاح پزشکی نوروترانسمیتر یا ناقل عصبی یا واسطه شیمایی گفته می شود . اگر به مفهوم واژه انگلیسی نوروترانسمیترneurotransmitters دقت کنید کاملا متوجه می شوید که از دو واژه نرون و ترانسمیتر به معنی حامل عصبی تشکیل شده است .

و اما سوال مهمی که می خواستیم پاسخ دهیم ، پاسخش دقیقا اینجاست   ، آن مواد شبه افیونی که اینقدر از آن ها صحبت می شود ، همین نوروترانسمیتر ها یا مواد شیمیایی هستند که در بین نرون ها یا فضای بین سیناپسی حرکت می کنند و پیام ها را از نرونی به نرون دیگر منتقل می کنند ، بنابراین ، این مواد در تمام بخش های بدن وجود دارند و ترشح می شوند و نمی توانیم بگوییم که غده یا غدد خاصی وجود دارند که این مواد را تولید می کنند ، هر چند در بسیاری از غدد نیز ممکن است تولید شوند اما مرکزیت آن در دستگاه عصبی است .

 شکل سلول عصبی یا نرون شبیه یک درخت است ، به شاخ و برگ های آن دندریت و به تنه آن آکسون می گویند ، جایی که دندیرت ها از آنجا منشعب می شوند را جسم سلولی می گویند .

 

                         

محلی که دندریت ها یا شاخ و برگ های  نرون ها به هم کمترین فاصله را دارند ، سیناپس می گویند . مواد شبه افیونی از انتهای آکسون  یک نرون ترشح می شوند و توسط دندریت های نرون دیگر دریافت می شوند .انتقال پیام از یک نرون به نرون دیگر همین طور ادامه می یابد تا به مغز برسد و یا از مغز به اعضای بدن برسد .
جالب است بدانید که فعل و انفعالاتی که در نرون ها با دریافت پیام های شیمایی روی می دهد ، کاملا الکتریکی است و به طور کلی گفته می شود که انتقال پیام ها در دستگاه عصبی فرایندی الکتروشیمایی است .

بعضی از مواد شبه افیونی مثل ضد دردهای قوی چون دینورفین و همینطور انکفالین ها و اندروفین ها سرعت انتقال پیام ها را در دستگاه عصبی کاهش می دهند و به همین دلیل به آنها واسطه های مهاری می گویند ، مثلا اگر بخشی از بدن ما دچار درد شود ، میزان درد واقعی هرگز به مغز نمی رسد زیرا قابل تحمل نیست ، اما مواد ضد درد  با کاهش سیگنال های درد و کاهش سرعت پیام اجازه نمی دهند که پیام درد به آن شکل به مغز برسد ، در واقع کمی از آن به مغز می رسد و ما کمی از آن را احساس می کنیم .

بعضی دیگر از مواد شبه افیونی سرعت انتقال پیام ها را در دستگاه عصبی افزایش می دهند . مواد مخدر نیز حسب شباهتی که به مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی بدن دارند به همین شکل عمل می کنند .

 موضوع مهم دیگری که در مبحث مواد شبه افیونی مطرح می شود ، این است که دامنه تاثیرات و نقش حیاتی این مواد در فیزیولوژی  و تعادل ما بسیار بیشتر و فراتر از آن چیزی است که ما تصور می کنیم .

حقیقاتا نمی توان بخشی از عملکرد جسمی یا روانی و جهان بینی ما را نام برد که تحت تاثیر عملکرد این مواد نباشد .گوارش ما ، شادی و ناراحتی ما ، آرامش ما ، اظطراب ما ، هیجان ، شادی و غم و اندوه ما ، امید و نا امیدی ما ، افسردگی و سرزندگی ما ، تفکرات منفی و مثبت ما ، خوش بینی و بدبینی ما ، حالت چشم و موهای ما ، رنگ چهره و پوست ما ، پرخوابی و بی خوابی ما ، مسائل زناشویی ما در انزال سریع و یا دیر  ،عشق و محبت ما ، دوست داشتن و نفرت ما  ،صحبت کردن ما ، روان صحبت کردن و یا بعضی وقت ها لکنت زبان ما ، کم رویی و پررویی ما ، فهم سریع و یا کند ما ، هوشیاری و یا کند ذهنی ما ، همه و همه تحت تاثیر این مواد قرار دارند .

حقیقاتا باور کردنی نیست ، برای همین است که کنگره 60 که خود پیشگام و جلودار علم نرولوژی درمان اعتیاد می باشد در بیان و معرفی این سیستم از واژه X استفاده می نماید ، متخصصین این رشته ، یعنی نورولوژی  و همین طور متخصصان درمان اعتیاد هنوز چشم و گوششان به روی اثرات شگفت انگیز این مواد بسته است و آن طور که باید باز نشده است و نمی دانند که در درمان اعتیاد ، مهمترین مسئله همین است .درمان اعتیاد هرگز ،هرگز اتفاق نمی افتد و مصرف کننده مواد مخدر هر گز ، هرگز به رهایی حقیقی نمی رسد ، مگر این سیستم به طور کامل راه اندازی شود ، متخصصان اعتیاد در دنیا هنوز نمی دانند که قطع ناگهانی مصرف مواد مخدر بدون جایگزین مناسب چنان ضربه ای به عملکرد این سیستم وارد می نماید که شخص تا ابد الدهر از عدم تعادل تمامی بخش های شهر وجودی خود رنج می برد. ما در کنگره 60 به تجربه دانستیم که بهترین دارویی که شرایط مناسب را جهت راه اندازی کامل این سیستم در بیماری اعتیاد فراهم می نماید ،ا اپیوم یا اپیوم تینکچر Opium & Opium tincture    است .

بعد از درمان اعتیاد نیز فیزیولوژی سالم ، یا به عبارتی جسم سالم همراه با ورزش و تفکرات سالم در عملکرد مطلوب سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی نقش بسیار بسزایی دارند .  
 مســـــافر امیـــررضــــایی

[ چهارشنبه 18 مرداد 1396 ] [ 04:39 ب.ظ ] [ امیر رضایی ] [ نظرات () ]

نظرات این مطلب

سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 07:02 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
Cheers
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 10:37 ق.ظ
obviously like your website but you have to test the spelling on quite
a few of your posts. Several of them are rife with
spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will definitely come again again.
یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 08:12 ق.ظ
خدا قوت خدمت راهنمای گرامی،آقای حسینی .سپاس فراوان.
شنبه 18 شهریور 1396 07:01 ب.ظ
Howdy! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask.
Does managing a well-established blog like yours take a massive amount work?
I'm completely new to running a blog however I do write in my diary on a daily basis.
I'd like to start a blog so I can easily share my own experience and views
online. Please let me know if you have any suggestions or
tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!
شنبه 4 شهریور 1396 01:21 ب.ظ
It's hard to come by experienced people in this particular topic, but
you seem like you know what you're talking about!
Thanks
جمعه 3 شهریور 1396 07:03 ب.ظ
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I
was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to trade
strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.
پنجشنبه 2 شهریور 1396 02:03 ب.ظ
I couldn't refrain from commenting. Perfectly written!
پنجشنبه 2 شهریور 1396 11:47 ق.ظ
Hey! I know this is sort of off-topic however I needed to ask.
Does operating a well-established blog like yours take a large amount
of work? I'm completely new to operating a blog however I do write in my journal everyday.

I'd like to start a blog so I can easily share my
personal experience and feelings online. Please let me know if you have
any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners.
Appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آخرین مطالب